Історuчний день: Інструмент запущенно. Українці чекають посадок

Новости

5 вересня розпочинає роботу Вищий антикорупційний суд України. Торік у червні Верховна Рада ухвалила закон про його роботу. У квітні п’ятий президент Петро Порошенко призначив 38 суддів суду і вони склали присягу.

«Ми всі з нетерпінням очікуємо на запуск Вищого антикорупційного суду», — сказав у понеділок чинний президент Володимир Зеленський.

Що таке антикорупційний суд і як він працює:

Вищий антикорупційний суд є судом першої інстанції. Розглядає кримінальні справи про корупційні правопорушення. Їх не зможуть розглядати решта установ. Справи надходитимуть від Національного антикорупційного бюро. Також у суді працює апеляційна палата. Касація залишається за Верховним судом.

Хто судді? Суддею ВАС можуть бути громадяни — судді, адвокати чи науковці. Суддя повинен мати: стаж роботи не менше 5 років; або вчений ступінь у сфері права і 7 років стажу наукової роботи; або 7 років адвокатського досвіду: або сукупний 7-річний стаж у вищевказаних напрямках.

Не можуть бути громадяни:

які 10 останніх років працювали у прокуратурі, МВС, СБУ, решті правоохоронних структур; мали представницький мандат; останні 5 років були у керівництві партій або мали трудові чи договірні відносини з ними; були членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів або Вищої ради юстиції.

Як обирають? Суддів обирають на відкритому конкурсі. Його проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів.

Міжнародний нагляд. Оцінювати доброчесність кандидатів і готувати рішення про призначення суддів комісії допомагає Громадська рада міжнародних експертів.

Членів ради призначає кваліфікаційна комісія після пропозицій міжнародних організацій. Це люди з досвідом правоохоронної або суддівської роботи за кордоном.

До неї входять 6 осіб, зокрема й українці. Не менше 3-х можуть накласти вето на будь-яку кандидатуру.

У такому випадку комісія проводить спільне з радою засідання. На ньому рішення щодо конкретного кандидата має ухвалюватися більшістю голосів. При чому «За» доброчесність мають проголосувати мінімум 3 «міжнародника».

Зарплати.

$7 тис. — 176 тис. грн. Приблизно такою буде зарплата суддів.

Світова практика. За схожими моделями працюють суди у двох європейських країнах: Хорватії та Словаччині, пише портал «Слово і Діло». Там антикорупційні суди мають пріоритетну юрисдикцію у справах про корупцію, апеляційні скарги розглядаються у Верховному суді.

У боротьбі з корупцією зробив прорив Сенегал. За 7 років існування суду країна в індексі сприйняття корупції опустилася на 30 позицій.

Натомість Камеруну, Бурунді, Непалу та Пакистану антикорупційні суди не допомогли. Всі ці країни скотилися на кілька десятків позицій у глибоку корупційну прірву.

Джерело

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *