Українці створили найбільшу кількість народних пісень, відзначають у ЮНЕСКО. «Еспресо» пропонує вашій увазі топ-15 українських пісень, найвідоміших у світі

Про нас, українців, у світі кажуть, що ми — співоча нація. У світових рейтингах нам відводять перші місця за милозвучністю і музичністю мови, за експресивністю і змістовністю пісень, за їх чарівною мелодійністю, за драйвовістю, магічністю, піднесеністю і атмосферністю музики.

На українських народних піснях — справді нашому безцінному надбанню — наголошується окремо і особливо. Навіть у ЮНЕСКО відзначили, що саме ми створили найбільшу кількість народних пісень у світі.

Етнографи нарахували близько 200 тисяч українських народних пісень, і ця цифра справді найбільша у світі! Хоча шанувальники народної творчості нараховують їх значно більше. Бо багато літературних пісень стали улюбленими, а відтак — народними. Утім, кожну пісню можна певною мірою вважати літературною, бо створила її певна людина, вклавши туди частину свої душі. А народ відшліфував її, додавши по частинці і своєї душі. Ось такою душевністю, духовністю наші пісні зуміли прокласти шлях до душі всього людства.

Видатні композитори світу надихалися нашими піснями. Витоки української пісні прослідковуються в музичних шедеврах Моцарта, Баха, Шопена, Шуберта, Ліста, Чайковського, Брамса, Вебера, Глинки та інших.

Так, напевне, історично склалося, що в піснях, ніби у книжках, зафіксована наша історія, боротьба, життя українця від народження, побут, мрії, почуття, висока громадянськість і патріотизм. Жанрове багатство, тематична розмаїтість просто вражають! А що найголовніше — ці пісні актуальні в усі часи. Їх переспівують на новий лад сучасні українські виконавці та гурти, роблячи їх своїм трендом. Так давні тексти починають звучати по-новому.

«Еспресо» пропонує вашій увазі 15 українських пісень, які вже давно стали улюбленими усіма поколіннями і які шануються світом.

«Дивлюсь я на небо» — перша пісня, яка прозвучала у Всесвіті

Ми справедливо пишаємося тим, що перша в світі пісня, яка пролунала в космосі, була українською! У серпні 1962 року перший український космонавт Павло Попович заспівав українську пісню «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю» (слова Михайла Петренка, музика Л. Александрової, аранжування В. Заремби).


Енциклопедія, в якій написано про українську пісню — першу в космосі

Можна лише собі уявити здивування в Центрі управління польотом, коли під час одного з сеансів зв’язку присутні почули цю пісню у виконанні космічного співака.

«Щедрик» — «Колядка дзвонів»

Ця мелодія нашої пісні – також одна з найвідоміших у світі. А особливої актуальності вона набирає якраз зараз, у передноворічний час. Carol of the bells, яку ми часто чуємо – це адаптована версія нашого «Щедрика». Вперше давню пісню, оброблену композитором Миколою Леонтовичем, виконав хор Київського університету в 1916 році. «Щедрик» — про ластівку, яка прилетіла до родини провістити про багатий рік. Як відомо, в давні часи, ще язичницькі, новий рік починався з новим витком природи, тобто навесні.

«Колядка дзвонів» — так називають цю композицію американці й захоплюються її мелодією вже понад вісімдесят років.

«Реве та стогне Дніпр широкий» — пісня з Книги рекордів

На фестивалі кобзарського мистецтва «Козацька ліра» кобзарі з усієї України одночасно виконали цю пісню, що було зафіксовано в Книзі рекордів України як наймасовіше виконання кобзарської пісні. Пісню літературного походження виконує дуже багато творчих колективів і в нас, і за кордоном — Національний академічний народний хор імені Верьовки, Хор «Хрещатик», вокально-інструментальний гурт «Кобза», хор Gaudeamus зі Львова, Капела бандуристів Канади та інші відомі колективи.

«Їхав козак за Дунай» і талант Бетховена

Чудовий романс літературного походження. Його автором вважають козака, філософа та поета Семена Климовського. Можливо, він написав її після невдалих турецьких походів Петра I. Українською піснею захоплювався й геніальний німецький композитор Людвіг Ван Бетховен, який і познайомив Європу з відомою українською піснею. Зараз ця композиція відома не тільки в Європі, а й у всьому світі.

«Засвіт встали козаченьки», або ж «Засвистали козаченьки»

Дослідники припускають, що авторка цього шедевру — легендарна піснярка з Полтави Маруся Чурай. «Засвіт встали козаченьки» — про прощання козака перед походом із матінкою та своєю коханою. Прониклива пісня про війну, про надію і віру.

«Ой на горі та й женці жнуть» — запорозький марш

Це — козацька народна пісня, яка стала «Запорозьким маршем» і яка звучить як подяка усім захисникам нашої країни, як гордість за них. Перші згадки про пісню знаходять у другій половині XVII століття і пов’язують із Михайлом Дорошенком або Петром Конашевичем-Сагайдачним.

«Ой у лузі червона калина» — Гімн Українських січових стрільців

Улюблена пісня бійців УПА. Це — композиція літературного походження, відома в кількох варіантах. Перший варіант створив режисер Українського театру “Руська бесіда” Степан Чарнецький у 1914 році. Пізніше чотар УСС Григорій Трух із Стрия на Львівщині додав до першої строфи “Ой у лузі…” ще три строфи, і навчив її стрільців своєї чоти. Знадобилося небагато часу, щоб пісня зазвучала в багатьох куточках світу.

«Розпрягайте, хлопці, коні» — «Маруся раз, два, три калина»

Пісня відома у записах фольклористів ще початку ХІХ століття. Відомий також варіант пісні у з приспівом «Маруся раз, два, три калина». Краєзнавець Віктор Яланський наводить розповідь дружини Нестора Махна Галини Кузьменко, що автором цього твору є махновець з Полтавщини Іван Негребицький. “Розпрягайте, хлопці, коні” була маршем загонів Нестора Махна, і автор отримав за неї 25 років заслання в Магадан.

«Лента за лентою» — у ній наша сила

Ймовірні автори пісні — Микола Сорокаліт та Василь Заставний, вояки ОУН. Це – дуже відома повстанська пісня, яка стала особливо популярною в період національного відродження та боротьби за незалежність.

«Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», — співала Маруся Чурай

Авторство приписують напівлегендарній поетесі і співачці Марусі Чурай. Цікава вся історія пісні. Вона була виконана у 1935 році у Брюсселі на Міжнародному конкурсі на кращу народну пісню. У цьому конкурсі брали участь країни Європи. України зі зрозумілих причин (залізна завіса не дозволяла) там не було, зате нашу пісню виконала Швейцарія. І отримала перше місце за виконання української народної пісні.

«Ой чий то кінь стоїть» — джерело романтичного натхнення

Лірична, дуже романтична пісня, шанована далеко за межами України. Автор невідомий, а виконують її дуже багато виконавців.

«Несе Галя воду»

Романтична пісня про кохання, одна з найулюбленіших народних пісень українців. Її переспівували і переспівують багато відомих виконавців і у нас, і за кордоном.

«Ніч яка місячна, зоряна, ясная» — квінтесенція романтизму і ліризму

Цю популярну українську пісню вважають народною, хоча всі знають автора — Михайла Старицького. Музику до неї як включення до опери арії з мотиву повісті Гоголя «Утоплена» створив ще один геніальний українець Микола Лисенко. Всесвітньо відомою вона стала з іншою мелодією, яку написав кобзар Андрій Волощенко та режисер Василь Овчинников.

«Гей наливайте повнії чари» — весела застільна

Автор слів пісні невідомий, а музику до неї створив український диригент і композитор Володимир Крижанівський. За цю пісню у часи УРСР він отримав ярлик націоналіста, що для артиста на той було вкрай небажано.

«Ти ж мене підманула» — «триндичка»

Весела пісня, або ж «триндичка» (жартівлива молодіжна пісня), яка залюбки виконується на родинних святах. Дослідники знаходять перші її згадки у 1897 році. Зараз відомо багато варіантів цієї пісні в сучасній обробці, і кожна вражає!

І це – лише краплина в морі дзвінкої, кришталевої, лункої української музики, яку пропонує Еспресо, щоб довгі зимові вечори зазвучали гарною мелодією. Слухаймо своє, поширюймо, вивчаймо! І, звичайно, пишаймося! Бо, як писав Шевченко: «Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине. От де, люде, наша слава, слава України!».

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here